Trips With Kids

Fort Va Poznań

Wybraliśmy się z dziećmi zwiedzić jedną z budowli Twierdzy Poznań. Konkretnym obiektem był fort Va “Zwischenwerk Bonin” znajdujący się przy ul. Lechickiej. Jest to jeden z 18 fortów otaczających miasto Poznań zbudowany przez armię pruską w latach 1887-1890.
fortVa

Festyn z okazji otwarcia sezonu

W kwietniu odbył się tam festyn otwierający sezon turystyczny i można było wraz z przewodnikiem przejść się przez teren fortyfikacji. Opiekę nad obiektem sprawują członkowie Stowarzyszenia Miłośników Fortyfikacji “Kernwerk”, którzy włożyli wiele pracy w doprowadzenie fortu do obecnego stanu.

Bilety

Wycieczkę rozpoczynamy od zakupu biletów. Ceny przystępne – dorosły 8 PLN, a dziecko 6 PLN. W okresie od maja do września w każdy weekend można wziąć udział w podobnej wycieczce jak my.

Zabytkowy most zwodzony

Rozpoczynamy zwiedzanie od obejrzenia mostu zwodzonego, który został zrekonstruowany na wzór istniejącego tu w czasach świetności. Uczestnicy wycieczki sami podnosili i opuszczali ten most. Było to widowiskowe.
Dalej przechodzimy przez pomieszczenie muzealne, w którym zgromadzono eksponaty. Następnie przewodnik przeprowadza nas przez latryny, by dalej skierować się w do prochowni.
W każdym z miejsc dowiadujemy się o historii związanej z fortem, o tym do czego dane pomieszczenie służyło. Chwilę później byliśmy już na schodach, które prowadziły do remizy artyleryjskiej. Można było stamtąd dostać się na dziedziniec. Zwiedziliśmy również koszary i punkty strzelnicze.

Poterna

Ciekawym przeżyciem było przejście poterną, czyli podziemnym przejściem łączącym budynki fortu umożliwiające przedostanie się żołnierzy pod fosą do stanowisk strzelniczych znajdujących się w kaponierze po drugiej stronie fosy.
Z ciekawostek, fosa nie jest oryginalnej głębokości, gdyż budowlańcy w czasie budowy pobliskiego osiedla zamiast wywozić ziemię postanowili zasypać fortową fosę.
http://www.youtube.com/watch?v=VAm7CGTmQdM
Zwiedzanie zajęło około godziny. Polecamy wybrać się na podobną wycieczkę z rodziną.