Trips With Kids

Poznańskie koziołki

W Poznaniu w samo południe na Starym Rynku gromadzi się tłum turystów chcących podziwiać poznańskie koziołki.

W samo południe na wieży ratuszowej

Punktualnie o godzinie 12:00 wychodzą spod zegara na wieży ratuszowej metalowe figurki dwóch koziołków i 12 razy trykają się one rogami przy sygnale hejnału. Pod gmachem Ratusza zbiera się tłum obserwatorów. Głównie to turyści. Zatrzymują się tu, by przez chwilę podziwiać trykanie się koziołków.

Poznan-koziolki

Historia poznańskich koziołków sięga XVI w. kiedy to podczas remontu ratusza zamówiono nowy zegar, który wyposażony był w mechanizm koziołków. Zamontowano go w 1551 roku i działał do roku 1675 kiedy to piorun uderzył w wieżę i uszkodził mechanizm.  Koziołki wróciły na wierzę w 1913 roku, przechodziły kilkukrotnie modernizacje, a obecnie stosowany mechanizm działa od 23 lat.

A skąd w ogóle pomysł koziołków?

Legenda o koziołkach poznańskich

Według legendy gdy udało się odbudować Ratusz po wielkim pożarze Poznania postanowiono wyprawić wielkie przyjęcie. Kucharz miał pełne ręce roboty, dlatego do pilnowania jednego z dań wyznaczył młodego pomocnika Pietrka. Jego zadaniem było pilnowanie nad ogniem udźca sarniego. Mięso piekło się bardzo wolno, a młodzieniec był bardzo ciekaw jak działa zegar na wieży. Zostawił potrawę nad ogniem na chwilę, a gdy wrócił okazało się, że udziec spadł do ognia i się zwęglił. Przerażony chłopiec wybiegł na łąkę, gdzie pasły się zwierzęta mieszkańców miasta. Porwał dwa koziołki i zabrał je do kuchni, te jednak mu uciekły na ratuszową wieżę. Wyskoczyły na gzyms pod zegarem i zaczęły się bóść rogami, co bardzo rozbawiło wszystkich zgromadzonych. Historia kończy się tym, że młodzieńcowi wybaczono wpadkę kulinarną i kradzież koziołków, a zegarmistrzowi na pamiątkę zlecono przygotowanie mechanizmu trykających się koziołków.

Z ciekawostek – radio Złote Przeboje ogłosiło konkurs na imiona dla koziołków i tak zostały nazwane: Pyrek i Tyrek (od pyr – ziemniaków i tyrania – ciężkiej pracy).

Figurki koziołków na Placu Kolegiackim

Jeśli ktoś mocno chce może takie koziołki pogłaskać – specjalnie z myślą o dzieciach na Placu Kolegiackim (znajdującym się nieopodal Starego Rynku) postawiono pomnik koziołków – symbolu Poznania.

Pokazy pod Ratuszem

Zbierającą się przed Ratuszem grupa turystów sprawiła też, że wokół zbierają się osoby chcące coś na turystach zarobić. I tak np. jest pan przebrany za mnicha żebraka, a po schowaniu się koziołków w wieży rozpoczyna się pokaz Super Tomka – chłopaka popisującego się sztuczkami z piłką koszykową.

Blubry6

Po obejrzeniu koziołków warto wybrać się na kolejne atrakcje. Polecamy Rogalowe Muzeum Poznania albo na poznańskie opowieści w Blubrach 6D.

Blubry 6D

My wybraliśmy się do Blubrów – miejsca, które w ciekawy sposób opowiada o historii Poznania. Słowo blubry w gwarze poznańskiej oznaczają opowieści. Odwiedzając je przeniesiemy się w czasie i pokonamy trójwymiarowy labirynt. W czasie wędrówki poznamy legendy o Poznaniu. Dzieci otrzymują tam świecące opaski na rękę, by się nie zgubić 🙂

Blubry6D