Trips With Kids

Most Storebælt

Dziś, szóstego dnia naszej objazdówki po Danii jedziemy do Zelandii. Aby przejechać na tą wyspę korzystamy z nowoczesnego mostu kolejowo-drogowego. Most Storebælt, bo o nim mowa jest sporym ułatwieniem w podróżowaniu.

Z samego rana po śniadaniu zaczęliśmy pakowanie rzeczy z namiotu do auta. Zostawiliśmy tylko rzeczy kąpielowe. W planie było skorzystanie z dużego basenu jaki był do dyspozycji na kempingu MyCamp. Wykwaterować trzeba było się do godziny 11:00, mieliśmy więc całe 2 godziny na zabawę na basenie. A basen – profesjonalny. Widać to na naszym filmiku.

Zjeżdzalnie, basen „płynąca rzeka” i „dżakuzja” czyli to jak dzieci nazwały jacuzzi. Dzieciaki wprost uwialbiają taką rozrywkę.

MyCamp-Trelde-Naes-Camping

Po porannej zabawie w basenie ruszyliśmy w drogę.

treldenaes-holbaek

Plan dnia wyglądał nastepująco:

 • dotrzeć na wyspę Zelandia pokonując wyspę Fionia i most Storebælt

 • zakwaterować się na kempingu

 • odwiedzić rodzinę w Holbæk.

Dość intensywny plan, dlatego też trasę pokonaliśmy bez zbędnych postojów. W zasadzie całą wyspę Fiona przejechaliśmy autostradą. Postój zrobiliśmy dopiero przed mostem Storebælt.

Most Storebælt

Most ten robi niesamowite wrażenie. W zasadzie to nie jeden most a całe połączenie Duży Belt składający się z tuneli, mostów i wyspy.

Most nad Wielkim Bełtem powstał w latach 1988 – 1998. Łączna długość mostu to 17km a koszt budowy to 21,4 miliardów koron (DKK). Właśnie przez te ogromne koszty jakie poniesiono na budowę przeprawy przejazd jest płatny. My płaciliśmy 235DKK za przejazd autem osobowym. Most ten zastąpił przeprawę promową skracając czas podróży pomiędzy wyspami z 90 minut do 15.

Storebælt

Połączenie Duży Belt dzieli się na:

 • część wschodnią

  Ma długość 6790m z konstrukcją wiszącą o długości 2700m – odcinek pomiędzy pylonami ma 1624m – a wysokość pylonów to 254m. Prześwit mostu wynosi 65m. Kolej przejeżdża ten odcinek tunelem podwodnym (dwa niezależne korytarze w każdą ze stron) o długości 8024m. Tunel znajduje się na głębokości od 12 do 40m. W najgłębszym miejscu tunel leży na głębokości 75m.

 • część zachodnią

  Tu zarówno samochody jak i pociągi jadą mostem. Przeprawa składa się z dwóch równoległych mostów. Długość przeprawy to 6611m. Prześwit na tym odcinku to 18m.

 • część środkową – wyspa Sprogø

  Łącznik pomiędzy częścią wschodnią i zachodnią. Dziś wyspa ta jest niezaludniona.

Tempelkrogens Camping

Jako miejsce kempingowe wybraliśmy Tempelkrogens Camping znajdujący się w miejscowości Vipperød. Kemping ten miał mały basen, a także – co ważniejsze dla nas – był położony kilka minut od miejscowości Holbæk. W basenie ciekawa konstrukcja – grzybek zjeżdzalnia dla maluchów.

Tempelkrogens-Familiecamping

Po południu wybraliśmy się z wizytą do rodzinki. Bardzo fajnie spędziliśmy tam czas. Mieliśmy nawet okazją obejrzeć część surowego materiału wideo i poopowiadać o tym co już widzieliśmy w Danii. Wieczorem zjechaliśmy na nasz kemping. Plan dnia wykonany. Pora na odpoczynek.