Trips With Kids

Przylądek Grenen – gdzie dwa morza walczą ze sobą

Najbardziej na północ wysunięty skrawek Danii – Przylądek Grenen – to miejsce w którym spotyka się Morze Północne z Morzem Bałtyckim tworząc niebezpieczne wiry. Wokół piaszczyste plaże i bunkry (a jak!).

DSCF1101

Wody cieśnin Skagerrak i Kattegat oddzielające oba morza nie mieszają się ze sobą ze względu na różną gęstość. Tworzą w ten sposób niesamowity spektakl walki fal. Linia łącząca oba morza przypomina gałąź drzewa, stąd wzięła się nazwa (gren – po duńsku znaczy gałąź).

DSCF1110a

Przylądek Grenen

To właśnie miejsce, które postanowiliśmy zobaczyć z samego rana. Miejsce, do którego zjeżdżają się turyści by stanąć i być choć przez chwilę pośrodku walki fal obu mórz. Patrząc z boku przypomina to trochę miejsce jakby kultu religijnego. Wszyscy na boso wchodzą w tym samym miejscu do wody. Wystarczyłoby dorobić teorię uzdrawiania i turystów byłoby kilka razy więcej. To oczywiście żart. Dobrze, że nikt nie wpadł na to, bo miejsce straciłoby swój urok.

Sandormen

Na cypel najlepiej dostać się plażą, spacer około 2km. Tak właśnie szliśmy. Auto zostawia się na płatnym parkingu. Alternatywy nie ma. Udogodnieniem dla turystów zmęczonych spacerem po plaży są specjalne czerwone traktory, które kursują między cyplem, a parkingiem. My wybraliśmy tą metodę dotarcia do auta, dla dzieci była to dodatkowa atrakcja.

Zdecydowanie warto wybrać się w to miejsce!

Na naszym filmie, od 2:00 do 2:45 minuty. Obejrzyj: