„W Pacanowie kozy kują
więc Koziołek, mądra głowa,
błąka się po całym świecie,
aby dojść do Pacanowa.”
Pacanów
W ślad za Koziołkiem Matołkiem również udaliśmy się do Pacanowa. Pacanów to małe miasteczko pomiędzy Tarnowem, a Kielcami i między Krakowem, a Sandomierzem. To stolica bajek. Wypromowana przez Kornela Makuszyńskiego miejscowość wita dziś wszystkie dzieci spragnione bajkowych przygód.
Po środku miejscowości znajduje się Rynek, na nim kilka pomników Koziołka Matołka. Jest pomnik wyrzeźbiony w drewnie, a nawet pomnik zrobiony z kwiatów. Otaczające rynek budynki ozdobione są w kolorowe wizerunki rozsławiającej miejscowość bajkowej postaci. Wszędzie jest kolorowo i wesoło, jak w bajce.
Na pierwszy rzut oka widać, że mieszkańcy pokochali Koziołka Matołka. Nie ma się co dziwić, to on sprowadza tu turystów. Nie dziwi nas to, że w miejscowości spotkamy miejsca takie jak „Gospoda pod Koziołkiem”, „Pamiątki u Koziołka”, czy „Restauracja Bajkowa”. Malowideł Koziołków zapraszających do sklepów, czy też będących ozdobą ulicy spotkaliśmy kilkanaście. Jeden koziołek siedzi nawet na skrzynce pocztowej.
W Pacanowie koziołki są wszędzie.
W menu każdej restauracji znajdziemy dania specjalne dla dzieci. Po prostu na każdym kroku widać, że w tym mieście dzieci są najważniejsze.
Spacerując po miasteczku mieliśmy szczęście spotkać koziołka. Dzieci prawie by uwierzyły, że jest to prawdziwa postać z bajki. Przebranego za koziołka pana zdradziły jednak okulary i wąsy. Koziołek przybił dzieciom piątkę i znikł gdzieś w uliczkach miasta.
Europejskie Centrum Bajek
Główną atrakcją miasta nie jest jednak rynek, ani pięknie ozdobione uliczki. Rodziny odwiedzające Pacanów zmierzają przede wszystkim do Europejskiego Centrum Bajek im. Koziołka Matołka. Centrum to powstało w 2010 roku i prowadzi działalność kulturową skierowaną do dzieci, rodziców i osób pracujących z dziećmi. Z wyglądu budynek przypomina babki z piasku (swoją drogą ciekawe dlaczego).
Miejsce to jest bardzo popularne. W okresie wakacyjnym zalecamy wcześniejsze umówienie się na godzinę odwiedzin i zarezerwowanie biletów. Szkoda byłoby spotkać się z rozczarowaniem dziecka, gdyby okazało się że nie ma wolnych biletów na wstęp do środka.
W budynku znajduje się:
- Muzeum Postaci Bajkowych,
- biblioteka dziecięca z czytelnią,
- sala kinowa i teatralna,
- sklep z pamiątkami,
- księgarnia
- kawiarnia.
Wokół budynku znajdziemy amfiteatr, ogród edukacyjny i żywe kózki.
Dzieci swą wędrówkę po muzeum pokonują wraz z panią przewodniczką. W przyjazny dla dzieci sposób opowiada o tym co oglądają. Rodzice stanowią w zasadzie tylko towarzystwo, a dzieci pochłonięte baśniowym klimatem niczym zaczarowane same przechodzą od punktu do punktu trasy. Zwiedzanie Muzeum Baśni przypomina podróż w krainie bajek. Wewnątrz panuje półmrok, a dobrze dobrane oświetlenie potęguje wrażenia odbiorcy.
Jedną z atrakcji znajdujących się w środku muzeum jest bajkowy pociąg. Dzieci przemieszczają się przez głębiny oceanów, lecą w kosmos, a także przenoszą się w czasie. Nie brakuje zabaw na spostrzegawczość, efektów specjalnych (jak np. podświetlona para wodna).
Dzieci mają też możliwość posłuchania bajek siedząc w liliach wodnych. Jako bonus będziemy mieli okazję obejrzeć odcinek Koziołka Matołka.
Na koniec zwiedzania dzieci dostają mapę z przebiegiem całej trasy i zestawem naklejek. Naklejki można nakleić po wyjściu z trasy muzeum w przerwie na zakup pamiątki, czy też podczas korzystania z usług kawiarenki.
Podsumowanie
Pacanów był miejscem, który był na liście miejsc koniecznych do zobaczenia podczas naszej wyprawy. I szczerze można powiedzieć, że się nie zawiedliśmy. Z całego serca polecamy przyjechać tu na cały dzień z rodziną. Poza przejściem trasy można miło spędzić czas w ogrodzie otaczającym Centrum Bajek. Jest gdzie zjeść dobry i tani obiad w pobliskiej restauracji, a także kupić maskotkę koziołka, książkę lub magnes na lodówkę. Przy restauracji obok muzeum są rozstawione dmuchańce skakańce.
A zabawa była tak fajna, że i nam, rodzicom udzielił się klimat. Przez moment czuliśmy się jak dzieci. Fajnie, że istnieją takie miejsca w Polsce.
Koniecznie zobaczcie filmik z naszej wizyty w Pacanowie: