Trips With Kids

Muzeum Pokojowej Nagrody Nobla

Ostatnim muzeum jakie mieliśmy w planach zobaczyć było Muzeum Pokojowej Nagrody Nobla – Nobel Peace Center. Cały budynek poświęcony jest przyznawanej co roku nagrody za dokonania pokojowe. Nasz rodak – Lech Wałęsa – także otrzymał taką nagrodę w 1983 roku.

Muzeum Pokojowej Nagrody Nobla

Główny hol poświęcony jest aktualnym laureatom nagrody. Ekspozycja jak widać zmieniana jest co roku. Na piętrze znajduje się kilka sal, a główna z nich jest to sala z portretami nagrodzonych osób. Muzeum to wiele wiedzy przekazuje poprzez multimedia. Wspomniane portrety to nie zdjęcia, a wyświetlacze ciekłokrystaliczne.nobel-peace-center-3

W korytarzu umieszczono multimedialną prezentację z możliwością przesuwania samodzielnie osi czasu. Wraz z przesuwaniem suwaka zmieniają się informacje na tablicy (zdjęcie, nazwisko, opis).

nobel-peace-center-4

Ciekawie przedstawiono także testament Nobla, który także był multimedialny. W osobnym pomieszczeniu stała duża książka, która nie miała zadrukowanych kartek. Z góry oświetlał ją rzutnik i przy przewracaniu stron wyświetlał odpowiednią zawartość traktując książkę za swój ekran.

nobel-peace-center-5

Zaskoczyło nas, że muzeum jest takie małe. Tak szybko się skończyło, aż zaczęliśmy szukać kolejnego piętra…

Atrakcje dla dzieci

Wspomnę jeszcze tylko o dzieciach, dla których przygotowano na trasę zwiedzania elementy edukacyjnej gry z kartami do zbierania. Na kartach umieszczone są daty i symbole związane z przyznaną nagrodą. Szkoda, że ograniczyli karty do kilku sztuk z ostatnich lat.

Kilka ujęć z naszej kamerki:

Bilety kosztują: dorośli 90 NOK, dzieci <16 lat za darmo.