Trips With Kids

Legoland Billund

Legoland Billund w Danii. Wymarzone miejsce na zabawę dla całej rodziny. Spełniamy swe marzenia i jedziemy tam na cały dzień 🙂

Wyprawa do Legolandu była jedną z głównych, planowanych atrakcji podczas naszej wyprawy do Danii. Tak zwany punkt konieczny, który odwiedzić po prostu musieliśmy.

Legoland BillundBilety do Legolandu z rabatem

Bilety do Legolandu są dość drogie, szczególnie przy polskich zarobkach. Są jednak możliwości skorzystania z rabatów. I tu do dyspozycji mamy dwa rodzaje zniżek.

  • Pierwsza z nich to zamówienie odpowiednich biletów wcześniej przez internet. Im wcześniej dokonamy rezerwacji tym niższa cena. Przy kasie podchodzimy z wydrukiem biletu internetowego i pomijamy kolejki.

  • Drugim jest skorzystanie z kuponu rabatowego. W marketach niemieckich systematycznie publikowane są kupony rabatowe. Skąd je zdobyć? Za kilka złotych można kupić je na Allegro. To wycinek ulotki z nadrukowanym kuponem.

My skorzystaliśmy z oferty „dziecko gratis wraz z dorosłym”, działa to na takiej zasadzie, że dla każdego dorosłego, który kupi normalny bilet pełnopłatny za gotówkę w kasie przed wejściem dziecko wchodzi za darmo. Przy naszym składzie 2+3, gdzie Justyna i tak wchodziła za darmo, bo nie miała skończonych 3 lat, opcja skorzystania z dwóch takich kuponów wypadała najkorzystniej.

Minusem takiego rozwiązania było jednak to, że trzeba było kupić bilet w kasie. I tu pierwsze nasze zdziwienie polegało na tym, że w kolejce do kasy staliśmy godzinę. Wiedząc to, że będzie takie zainteresowanie można było to zaplanować jakoś inaczej, by tej kolejki uniknąć.

Szczyt sezonu

Nie od dziś wiadomo, że chętnych na tego typu atrakcje jak letni park rozrywki nie brakuje. Szczególnie jeśli mamy wakacje i rodziny z dziećmi, które tłumami przyjechały do Billund. Spodziewaliśmy się tego, że będzie dużo ludzi, dlatego z założenia nasze odwiedziny zaplanowaliśmy na poniedziałek, by był to dzień powszedni, a nie weekend. Ilość osób w parku jednak była przeogromna, co było zauważalne szczególnie przy najbardziej ciekawych atrakcjach.

Tak, kolejki to nieodzowna cześć korzystania z parku. Ciekawym rozwiązaniem jest to, że przy wejściu na daną atrakcję jest podany szacowany czas oczekiwania na wejście biorąc pod uwagę aktualną ilość osób w kolejce i przepustowość danej atrakcji. Te szacunki wynosiły od kilku minut do nawet 45 minut. W dłuższych kolejkach po prostu się nie ustawialiśmy.

Tu warto zauważyć, że kultura ludzi stojących w kolejce była bardzo wysoka. Nie było widać żadnych prób przepychania się w kolejce, czy też kombinacji jak ominąć sznur czekających ludzi. Każdy czekał w wydzielonej strefie z uśmiechem na twarzy w oczekiwaniu na swoją kolej. Nikt nie miał problemu z tym, że osoby niepełnosprawne obsługiwane są poza kolejnością, a gdy wymaga tego sytuacja obsługa parku potrafi zatrzymać całą atrakcję by umożliwić takiej osobie wejście lub wyjście. Jest to coś, czego nie spotkaliśmy dotąd nigdzie w Polsce i warto brać z tego przykład.

lego2Atrakcje w Legoland Billund

Ilość atrakcji w parku jest ogromna. Wyróżnia się atrakcje otwarte (na świeżym powietrzu) i zamknięte w budynkach. Wśród otwartych można znaleźć ekspozycje tylko do oglądania, jak np. park miniatur, wystawy tematyczne (Lego Star Wars, Lego Friends), a także takie w których można było się bawić – choćby przejażdżki łódką, czy tory z wagonikami. Część atrakcji jest przewidziana dla starszych dzieci, co limitowane jest wzrostem dziecka. Kontrola wzrostu odbywa się za pomocą klocków lego. Część atrakcji jest dostępna tylko latem (jest to cześć basenowa).

Ekspozycje w budynkach to np. podwodny świat Lego, zamek duchów.

Restauracje

Na terenie parku znajdują się liczne restauracje i bufety. Ceny adekwatne do tego, że jest to jedyne miejsce do spożycia posiłku na terenie parku. Warto więc przygotować się wcześniej i zabrać ze sobą przygotowany prowiant. Z resztą obserwując odwiedzających widać, że jest to powszechna taktyka, nawet wśród duńczyków. Ławeczek jest bardzo dużo, są też miejsca ze stolikami gdzie można usiąść i spożyć własny posiłek.

lego3Co udało nam się zobaczyć:

  • Park miniatur, a w nim krainy tematyczne przedstawiające wybrane miasta zbudowane z klocków Lego. Niektóre ekspozycje powstały z kilkudziesięciu tysięcy małych klocków lego. Park miniatur jest zelektryfikowany. Elementy takie jak wiatraki kręcą się jak na wietrze, samochody jeżdżą same po ulicach, statki pływają po wodzie, pociągi jeżdżą po torach i zatrzymują się na stacjach, są śluzy, mosty zwodzone, dźwigi. Część akcji mogą wykonywać dzieci samodzielnie przy pomocy przycisków sterujących umieszczonych przy alejce. Park miniatur to jakby zminimalizowana wersja otaczającego nas świata. Wszystko tam jest mniejsze i powstało z klocków Lego. Jedynie roślinność jest prawdziwa – są tam miniaturowe drzewka, krzewy. Całość utrzymana w perfekcyjnej czystości i sprawności. Aż miło podziwiać

  • kolejki dla dzieci – najróżniejszego typu. Od kolejki w krainie Duplo umieszczonej na wysokości, ponad zwiedzającymi, poprzez kolejkę objeżdżającą cały park dookoła, a na kolejkach wodnych skończywszy

  • atrakcje wodne – kilka świetnych atrakcji polegających na pokonaniu trasy w łódce po wyznaczonym torze. Podczas pokonywania trasy otoczeni jesteśmy światem zbudowanym z klocków Lego

  • wieża widokowa – okrągła winda wznosząca się ponad cały park, z którego można zobaczyć wszystkie atrakcje znajdujące się w parku

  • podwodny świat Lego – zamknięte w budynku ekspozycje z akwariami, rybami (w tym z rekinem), a we wszystko wkomponowane klocki Lego (łodzie podwodne, nurkowie). Można też wziąć do ręki kraba, co miały okazję zrobić Agata i Justyna

  • tory, karuzele – szybkie, wolne, straszne. To, czego potrzeba, by zapewnić dawkę adrenaliny

  • zamek duchów, wykonany cały w klimacie strachu

  • kolejki górskie – szybkie, wolne, a niektóre także mokre

Wszędzie dookoła wszystko oczywiście zbudowane z klocków Lego.

Ocena ogólna

Zdecydowanie warto. Mimo tego, że jest to droga atrakcja – dla dzieci niezapomniane wrażenia.

Zapraszamy do obejrzenia naszego filmiku z wizyty w Legoland Billund: