Terytorium Polski, Litwy i Rosji spotyka się w jednym miejscu. Miejsce to znajduje się w okolicy wsi Bolcie (po polskiej stronie) i Wisztyniec (po litewskiej).
Polska posiada 6 trójstyków granic. Są to:
- Polska – Rosja – Litwa, właśnie tu jesteśmy,
- Polska – Litwa – Białoruś, na rzece Marycha,
- Polska – Białoruś – Ukraina, na bugu,
- Polska – Ukraina – Słowacja, na szczycie góry Krzemieniec,
- Polska – Słowacja – Czechy, pomiędzy miejscowościami Jaworzynka (PL), Czerne (SK), Herczawa (CZ)
- Polska – Czechy – Niemcy, pomiędzy miejscowościami Porajów, Gródek nad Nysą i Żytawa.
Punkt styku granic został wyremontowany w ramach dotacji Unijnej. Nieopodal drogi łączącej Żytkiejmy i Wiżajny znajduje się parking przydrożny, wiata i toaleta. Droga do punktu jest porządna, asfaltowa. Przebiega co prawda przez terytorium Litwy, bo dojście od strony polskiej jest trudniejsze. Jest tam 400m ścieżka poznawcza „Trójstyk granic – biegun zimna”. Przekracza się rzeczkę i pokonując różnicę wzniesień dochodzi się do kamiennego, 2 metrowego, okrągłego monolitu wykonanego z różowego granitu. Na pomniku tym zaznaczone jest w którym miejscu przebiega linia granic państwa. Jest też wygrawerowany napis informujący o nazwie państwa na terenie którego się znajdujemy.
Polska i Litwa należą do strefy Schengen, czyli można bez żadnych dodatkowych procedur przekraczać granicę państw. W przypadku Rosji jest trudniej, bo tam wymagana jest wiza. O ile w świetle prawa na granicy sprawa jest jasna, tak tu, przy pomniku, przepis ten jest lekko komiczny.
Granica z Rosją
Teren od strony Rosji (część obwodu Kaliningradzkiego) jest ogrodzony płotem wzdłuż linii granicy. Na tablicy informacyjnej jest informacja o tym, że nie wolno wchodzić na teren Rosji, nie wolno robić zdjęć. Ponoć nawet grozi za to mandat od służby granicznej.
Można powiedzieć, że mieliśmy szczęście, bo na horyzoncie nie widzieliśmy nikogo ze strażników. Mogliśmy więc (trochę nielegalnie) stanąć nogą w Rosji 🙂 Dzieci bardzo się dziwiły dlaczego takie są przepisy, że granicy nie można swobodnie przekraczać.