Trips With Kids

97 rocznica Powstania Wielkopolskiego

Co roku 27 grudnia przypada rocznica Powstania Wielkopolskiego. To właśnie w Poznaniu, dokładnie 97 lat temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie.

Chwała Bohaterom!

W mieście odbywają się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. I niestety media nie nagłaśniają obchodów tej rocznicy, a w telewizji można znaleźć tylko krótką kilkusekundową wzmiankę. Społeczność Wielkopolan pamięta jednak o tym wydarzeniu i organizuje uroczystości upamiętniające poległych bohaterów. Można wyróżnić uroczystość oficjalną organizowaną przez władze miasta, jak i nieoficjalną, czyli racowisko kibiców Lecha. Postanowiliśmy uczestniczyć w obu.

pomnik-powstancow-wlkp

Racowisko

Z inicjatywy kibiców klubu piłkarskiego Lech Poznań co roku organizowane jest na ulicach miasta racowisko. Co roku na większą skalę. Dokładnie o godzinie 16:40 (która symbolizuje moment wybuchu powstania w dniu 27 grudnia 1918) kibice wychodzą na ulice i skrzyżowania w mieście paraliżując tym samym na minutę ruch uliczny. W ręku trzymają race, które to w jednym momencie są odpalane.

racowisko-2015-poznanEfekt wizualny tej inscenizacji jest niesamowity. Czerwona łuna dymu z rac świetnie oddaje cześć poległym bohaterom. Mieszkańcy wychodzą na ulice z flagami Polski. Po minucie race gasną, a miasto wraca do swego normalnego życia.

rocznica Powstania Wielkopolskiego - dzieci z flagą

Postanowiliśmy pokazać dzieciom to, że o historii trzeba pamiętać. Nawet jeśli media nie publikują wielu informacji na temat obchodów. Nie jest to może wielka wyprawa, która wymaga wielu przygotowań – tym razem była to lekcja patriotyzmu.

Oficjalne obchody rocznicy

Władze miasta przygotowały na Placu Wolności namiot z powstańcami, gdzie można było zrobić sobie powstańczą pocztówkę z powstańcami i zdjęcie do legitymacji powstańczej. Mamy obie pamiątki! Przed namiotem ustawiony był hologram powstańca, który opowiadał o Powstaniu i śpiewał Marsyliankę Wielkopolską.

Jak już jesteśmy przy tej pieśni, jest ona podkładem muzycznym do naszego filmu: