Byliśmy już w meczecie u polskich tatarów, a tym razem trafiliśmy do serca prawosławia w Polsce. Najważniejszym miejscem kultu religijnego dla wyznawców prawosławia jest Święta Góra Grabarka znajdująca się nieopodal Siemiatycz.
Święta Góra
W miejscu tym co roku w dniu 19 sierpnia trwa najważniejsze święto – święto Przemienienia Pańskiego. Tego dnia do Grabarki zmierzają pielgrzymki piesze, wierni z okolic, a nawet przedstawiciele rządu. My byliśmy tam na dwa dni przed tym świętem, więc w okolicy nie było jeszcze tłumów. Po drodze mijaliśmy pielgrzymkę pieszą – do celu mieli jeszcze około 40 km.
Największa pielgrzymka w kraju nadciąga tu z Białegostoku. W tym roku organizowano ją po raz trzydziesty, a udział w niej wzięło 250 osób.
Na górze znajduje się sanktuarium, a u jego stóp kapliczka z cudownym źródłem. Według wiernych woda płynąca tym źródłem ma uzdrowicielską moc. Chusteczkami przemywają twarze i chore, bolące miejsca. Chusteczki te następnie zostawiają symbolizując pozostawienie swej choroby.
Na szczycie góry znajdujemy małą, drewnianą cerkiew. Wokół cerkwi wierni, którzy okrążają ją na kolanach. W ten sposób albo proszą o łaski, albo za nie dziękują. W środku świątyni trwają modlitwy. Ołtarz bogato wystrojony, a dominującym kolorem jest złoty.
Na zboczach góry krzyże. I to cała masa krzyży prawosławnych. Jest ich kilka tysięcy. Wierni zostawiają tam krzyże od 1710 roku. Wierzą w to, że zostawiając krzyż zostawią tam swoje choroby.
To taka Częstochowa, tylko dla prawosławnych. Warto zobaczyć to unikalne miejsce.