Trips With Kids

Pomnik Juraja Janosika

Słowackim bohaterem narodowym jest Juraj Janosik. Żył w latach 1688 – 1713. Pochodził on ze wsi Terchová. Wracając w kierunku Polski postanowiliśmy odwiedzić tą miejscowość. Postawiono tu bowiem Pomnik Janosika.

Pomnik Janosika

Na wzgórzu obok wsi w trzysetną rocznicę stracenia karpackiego zbójnika postawiono pomnik – statuę przedstawiającą postać Juraja (Jerzego) Janosika.

statua-juraja-janosika

Według opowieści zbójnicy pod dowództwem Juraja Janosika działali na pograniczu węgiersko-polskim. Napadali na bogatych ludzi i zamożnych kupców, dobra zachowując przeważnie dla siebie i swoich ludzi. Część łupów w postaci darów dawał dziewczętom.

juraj-janosik-terchova

Wiosną 1713 roku Janosik został schwytany i osadzony w twierdzy w Liptowskim Mikułaszu. Tam też odbył się proces na którym został skazany na karę śmierci na zabicie proboszcza z Demanicy, do którego się nie przyznał. Zginął przez powieszenie na haku za żebro.

juraj-janosik-monument

Po śmierci słowacy zaczęli idealizować Janosika. Zyskał pozytywne oblicze podobne do Robin Hooda, który rzekomo zabierał bogatym i dawał biednym. Historia o Janosiku przeniknęła do literatury, a nawet na ekrany telewizorów. To właśnie stąd my znamy jego historię. Dziś uważany jest za symbol osoby, która przeciwstawiła się niesprawiedliwości społecznej.

W 300 rocznicę jego śmierci (2013) w jego rodzinnej wsi Terchowa postawiono pomnik. Figura Janosika spogląda na wieś ze wzniesienia. Dostęp do tego pomnika jest bezpłatny.

pomnik-janosika

Nas zaskoczyło to, że zimą ścieżka prowadząca pod górę była nieodśnieżona. Ledwie dwa lata po powstaniu pomnika już niektóre płytki z których zbudowany jest podest statuy były poodrywane, a konstrukcja pomnika popękana. Mamy nadzieję, że lokalne władze zaopiekują się tym pomnikiem i że nie nastąpi jego zniszczenie w najbliższym czasie.