Trips With Kids

Frammuseet – Muzeum Statku Polarnego FRAM

Zaraz obok muzeum Kon-Tiki znajduje się muzeum FRAM – poświęcone „najsilniejszemu statkowi świata – Fram”.

Historia statku

Ten norweski szkuner zbudowano w 1892 r. i dzielnie służył w najważniejszych ekspedycjach polarnych. Podczas wyprawy Fridtjofa Nasenna na biegun północny (w latach 1893-1896) statek ten dopłynął wzdłuż wybrzeża Rosji do wysp Nowosybirskich. W drodze powrotnej zaledwie o kilka stopni minął sam biegun. Kolejną wyprawę na “Framie” podjął Otto Sverdrup w latach 1898-1902. Opłynął on Grenlandię od południa i zachodu i dotarł do wysuniętej daleko na północ kanadyjskiej wyspy Ellesmere.

fram2

Ze statku skorzystał w latach 1910-1912 również Roald Amundsen. Dopłynął nim do wybrzeży Antarktydy, skąd już na piechotę wyruszył w morderczy wyścig z anglikiem Robertem Scottem na biegun południowy. Amundsen zdobył go jako pierwszy 14 grudnia 1911 roku. Scott dotarł tam miesiąc później, ale w drodze powrotnej zginął. Historię odkrywanie Arktyki i Antarktydy poznajemy oglądając interesującą wystawę bogato ilustrowaną zdjęciami, mapami oraz pamiątkami. Dużą atrakcją jest również sam statek “Fram”, usytuowany na środku budynku. Można do niego wejść i zobaczyć, jak wyglądało życie ludzi podróżujących nim całymi miesiącami.

Muzeum Statku Polarnego FRAM

fram1

W sali panuje półmrok z niebieską poświatą. Dookoła budynku rozprowadzono balkony z eksponatami, połączone schodami. By dostać się na statek trzeba wejść po schodach na najwyższy balkon i stamtąd pomostem dostać się na pokład statku.fram4 Na statku można zobaczyć wszystkie elementy wyposażenia. Można zejść pod pokład i zapoznać się z tym jak wyglądała maszynownia, kajuty marynarzy, wyposażenie kajut.

fram3

Najbardziej zaskakujący jest pokoik lekarza pokładowego, który wyposażony był we wszystkie potrzebne na statku przyrządy medyczne. Miał więc i kleszcze do wyrywania zębów i piłę do cięcia kości (gdyby trzeba było komuś amputować kończynę).

fram5

Muzeum FRAM zdecydowanie jest najładniejszym muzeum z obejrzanych tego dnia i zdecydowanie polecamy go wszystkim odwiedzającym Oslo.

A oto filmik z naszej wizyty:

Regularna cena za osobę dorosłą wynosi 100 NOK, dzieci 40 NOK, a rodzinny bilet (3+2) kosztuje 200 NOK.