Zaciekawieni ofertą Muzeum Początków Państwa Polskiego skierowaną do rodzin postanowiliśmy wybrać się na wycieczkę do Gniezna.
Muzeum Początków Państwa Polskiego
Na kilka minut przed godziną 11:00 w niedzielny poranek w holu budynku muzeum zebrała się spora grupka dzieci z rodzicami. W holu muzeum umieszczone były makiety przedstawiające Gniezno w dawnych czasach. Bardzo się one spodobały dzieciom i był to znak, że dalszy plan wycieczki jaki mieliśmy przewidziany na ten dzień jest trafem w dziesiątkę. Ale o tym później… (w kolejnym wpisie)
O godzinie 11 pojawili się pracownicy muzeum, którzy zabrali nas do podziemi budynku. Tam w interesujący sposób dzieci zostały zaznajomione z tym co znajduje się w zbiorach muzeum, dowiedziały się co to są repliki i oryginały zbiorów. Wraz z naszymi przewodnikami w sali znajdowała się tajemnicza skrzynia z omawianymi przedmiotami. Dzieci miały szansę aktywnie uczestniczyć w programie, odpowiadały na pytania, a do lepszego oglądania detali otrzymały nawet lupy. Justynka załapała się do pomocy przy losowaniu przedmiotów z kufra. Wyciągnęła z niego kość, która w dawnych czasach służyła ludziom jako łyżwa. Widać, że dawniej także lubiono ślizgać się na lodzie.
Przemieszczaliśmy się do kolejnych sal, a w każdej z nich przedstawiany był kolejny przedmiot z kufra. Na koniec dzieci otrzymały do rozwiązania quiz z pytaniami sprawdzającymi zdobytą wiedzę. I jeszcze miła niespodzianka – każdy wyszedł z muzeum z prezentem. My dostaliśmy książeczkę i grę Memo.
Rodzinne niedziele w muzeum to świetna inicjatywa gnieźnieńskiego muzeum. Myślę, że inne muzea mogłyby brać przykład. Tematyka zbiorów znajdujących się w gmachu muzeum nie należy do łatwych i super wciągających, ale jesteśmy świadkami tego, że przy odrobinie chęci można nią zaciekawić najmłodszych. Dodać jeszcze trzeba, że wstęp na „Rodzinne niedziele” jest bezpłatny, a spotkania mają charakter cykliczny. Dzieci już dopytują czy tu wrócimy. Pewnie tak, bo bardzo nam się tu spodobało.