Trips With Kids

Kon-Tiki Museet – Muzeum wyprawy Kon-Tiki

Wyprawy przez Ocean Spokojny na tratwie Kon-Tiki podjął się w 1947 roku norweg Thor Heyerdahl.

Muzeum Kon-Tiki

Prezentowana w muzeum słynna tratwa “Kon-Tiki” została zbudowana z lekkiego drewna balsa i powiązana linami, bez użycia gwoździ. Podróżnik przepłynął tą tratwą ponad 8 tysięcy kilometrów z Peru do Polinezji. Chciał udowodnić, że zasiedlenie wysp Pacyfiku przez pierwotnych mieszkańców Ameryki Południowej było możliwe. Nakręcony podczas wyprawy film zdobył w 1951 r. jedynego do tej pory Oskara dla Norwegii. Książka opisująca historię ekspedycji została przetłumaczona na 67 języków, w tym także na język polski.

kon-tiki2

W muzeum większość powierzchni zajmuje łódź podróżnika, jest dużo eksponatów, a w sali kinowej prezentowany jest film o wyprawie. Obeszliśmy całe muzeum i zapoznaliśmy się z tym jak wyglądała ta wyprawa. Odtworzono tam też jaskinie, które znalezione zostały w wykopaliskach prowadzonych na Wyspach Wielkanocnych. Przy wejściu ustawiono 10 metrową replikę pomnika z wyspy.

kon-tiki1

Bilety regularne kosztują 90NOK za dorosłego, dzieci >6 lat za 40 NOK, a bilet rodzinny 180NOK.

Filmowe wspomnienie z naszej wizyty w Kon-Tiki Muzeum:

Wychodząc z muzeum zauważyłem, że Krzyś nie ma bluzy. Okazało się, że zostawił ją w poprzednim muzeum. Został na chwilę z dziadkami, a ja miałem nadprogramowy kurs autobusem do poprzedniego miejsca. Dobrze, że bilet był wielokrotnego wstępu i że go nie wyrzuciłem. Bluza oczywiście była nadal na ławce… Dzięki temu mogłem zobaczyć resztę półwyspu, bo jak się okazało autobus kursował zatrzymując się na chwilę na pętli.