Trips With Kids

Hydropolis – Centrum wiedzy o wodzie

Hydropolis to Centrum wiedzy o wodzie. Mieści się we Wrocławiu w zabytkowym budynku przy ulicy Na Grobli. Dawniej był tu zlokalizowany zbiornik wody czystej, a obecnie centrum o charakterze edukacyjnym.

Będąc gośćmi centrum dowiemy się jak ważna jest woda. Jest to pierwsze tego typu miejsce w Polsce. Adresowane jest do wszystkich grup wiekowych z nastawieniem na dzieci i młodzież.

Hydropolis

Planeta wody

Na początku wizyty zostajemy zaproszeni do ciemnej sali “Planeta Wody” po środku której znajduje się basen z wodą (uwaga by nie wpaść). Przedstawiony jest nam film na dużym ekranie z efektami świetlnymi rozchodzącymi się w każdym kierunku. To część, która dzieciom się najmniej podobała, ale była ciekawa dla młodzieży i dorosłych.

Z sali powitalnej możemy przejść w jedną z trzech stron do sekcji tematycznych, których w centrum jest osiem. W każdej z nich znajdują się opisy, czasem ekspozycje z ciekawostkami i stanowiska multimedialne. Są także gry multimedialne, jak choćby łączenie cząsteczek H i O. Część stanowisk jest bardziej widowiskowa, a część wymaga skupienia i zgłębienia wiedzy.

Hydropolis

Dużym zainteresowaniem cieszył się multimedialny stół z mapa Wrocławia na której przedstawiono skalę powodzi jaka nawiedziła Wrocław w 1997 roku. Trzeba pamiętać o tym, że woda to żywioł i ma także niszczycielską moc.

Batyskaf Trieste

Bardzo spodobała nam się możliwość wejścia do środka batyskafu Trieste, w którym w 1960 roku dwaj śmiałkowie eksplorowali dno Rowu Mariańskiego.

Hydropolis

Drukarka wodna

Wzdłuż ściany budynku na której znajduje się wejście umieszczono drukarkę wodną, która steruje strumieniami wodnymi w taki sposób, że oglądając z daleka przedstawiają się kształty. Dla dzieci była to próba refleksu i sprawności – próbowały przebiec w momencie gdy woda nie leci. Z jakim skutkiem? Zobaczcie sami na filmiku.

Bilety

Bilety można zarezerwować wcześniej przez internet. My tak zrobiliśmy. I tu ważne jest to, że wydrukowana godzina wstępu na bilecie nie jest wiążąca. Zgodnie z zapewnieniem obsługi udało nam się wejść w innej porze tego samego dnia. Rezerwując z wyprzedzeniem i nie mając pewności czy poprzednie aktywności dnia się nie przedłużą trudno wymierzyć w odpowiednią godzinę. Ceny – dość wysokie, dorosły 27 PLN, dziecko 18 PLN. Na ratunek przychodzi bilet rodzinny i respektowanie karty Dużej Rodziny. Duży plus!